Elżbieta Pszona

Dyrektorem i nauczycielem jest Elżbieta Pszona, która ma wieloletnie doświadczenie pracy z dziećmi w różnym wieku. Ukończyła Filologię Angielską, Metodykę Marii Montessori w Polskim Instytucie Montessori oraz studia podyplomowe w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Pani Ela pasjonuje się pedagogiką Marii Montessori, ukończyła kursy w zakresie komunikacji bez przemocy oraz komunikację Gordona. Z dziećmi pracuje od ponad 15 lat. Organizowała wydarzenia i festiwale dla dzieci. Jest mamą dwuletniej Zuzi i osobą kochającą życie i świat dziecka.

Melissa De La Vega

Melissa De La Vega jest Meksykanką, która przyjechała uczyć nasze dzieci języka angielskiego. Mellisa mówi płynnie po angielski, ma doświadczenie pracy z dziećmi w przedszkolu. Melissa towarzyszy dzieciom przez cały dzień. Oto co chciała powiedzieć o sobie:
My name is Melissa i am from México. There´s a lot of things I love, like singing, dancing, watch documentaries, dogs, languages, cultures and travels, I considerate myself as an optimist and very positive person since I always try to find the best side of the situation and I think also that there´s always a learning.  My major is Nutrition I graduate already and I can contribute to society to be healthier I also finished English College and was teaching children English in every age. I love Montessori pedagogy this is why I have choosen "Latawiec Montessori Preschool".  Last year I went to volunteer to South Korea and worked on a summer camp for elementary school kids and was one of the best experiences I have ever had, that motivates me to keep working with children. My big dream is to contribute to society with something good and be happy.